FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie www.magherafeltpl.fora.pl 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 
 
cos o emeryturach - na co mozesz liczyc pracujac na wyspach

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.magherafeltpl.fora.pl Strona Główna -> Porady na kazdy temat

bedbug
Administrator



Dołączył: 17 Lis 2008
Posty: 312
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 4 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Czw 22:03, 27 Lis 2008    Temat postu: cos o emeryturach - na co mozesz liczyc pracujac na wyspach
 
tresc tej wiadomosci zostala skopiowana z innego forum, uznalem ze informacje zawarte w tym tekscie moge sie przydac lub kogos zainteresowac. Autora brak
Na co możemy liczyć pracując na Wyspie?
Data: 11-06-2008

Czy pracując w Wielkiej Brytanii możemy ubiegać się o brytyjską emeryturę? Po ilu przepracowanych latach przysługuje nam prawo do jej otrzymywania? Jakie warunki muszę spełniać, by zostać zaliczonym do grona brytyjskich emerytów?

W jakim wieku przechodzi się na emeryturę i co z latami przepracowanym w Polsce?
Są to pytania, na które większość Polaków poszukuje odpowiedzi. Po przepracowaniu kilku miesięcy lub lat zaczynamy się zastanawiać, czy to w ogóle ma sens i opłaci nam się w przyszłości.
Co mówi brytyjskie prawo na temat emerytury?
Obywatele polscy pracujący w innych krajach Unii Europejskiej podlegają ubezpieczeniu społecznemu w tych krajach. Oznacza to, że pracując w Wielkiej Brytanii, zobowiązani jesteśmy do opłacania składek na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions - odpowiednik składek ZUS). Składki te będzie odprowadza pracodawca; w przypadku samozatrudnienia musimy sami tego dopilnować.
Okres pracy w Wielkiej Brytanii (również na zasadzie samozatrudnienia) jest wliczany do stażu pracy. Nie ma potrzeby odprowadzania dodatkowych dobrowolnych składek na ZUS, aby zachować uprawnienia emerytalne. Praca w Zjednoczonym Królestwie w niczym nie pogarsza naszej sytuacji z punktu widzenia ubezpieczenia społecznego. Należy wiedzieć o tym, iż okres pracy za granicą w obrębie Unii Europejskiej zawsze wlicza się do stażu pracy w Polsce, w związku z tym praca w innym kraju UE nie opóźni momentu, w którym nabędziemy prawa do emerytury.

Sumowaniu podlegają wszystkie okresy pracy w każdym z krajów UE. Przynależność do Wspólnoty daje nam wiele korzyści. Niekiedy nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Jeżeli pracowaliśmy w danym kraju UE łącznie dłużej niż rok, a nasz łączny, zsumowany staż pracy we wszystkich krajach UE (w tym w Polsce) jest wystarczający do uzyskania emerytury w tym kraju, nabywamy prawo do uzyskania emerytury również z tego kraju. Emerytura będzie wypłacana w części odpowiadającej okresowi, w którym składki były odprowadzane w tym kraju. Jeżeli nie pracowaliśmy w danym kraju dłużej niż rok, okres pracy w tym kraju zostanie nam zaliczony do emerytury na takich samych zasadach, jakbyśmy w tym czasie pracowali (wykonywali działalność gospodarczą) i odprowadzali składki w Polsce.

Co z tego wynika?

Oznacza to, że pracując np. 25 lat w Polsce i 20 lat w Wielkiej Brytanii, uzyskujemy w obydwu krajach prawo do emerytury, jakie przysługuje osobie posiadającej 45 letni staż pracy - w odpowiedniej części. Z każdego z tych krajów będziemy otrzymywać część emerytury.
Emerytury muszą być wypłacane na tych samych zasadach, na jakich wypłacane są one obywatelom państwa, z którego otrzymujemy emeryturę. Nie jest dopuszczalna dyskryminacja obywateli innych krajów ani odmienne traktowanie własnych obywateli mieszkających w innym kraju.
Tyle na temat przysługującego nam prawa jako członków Wspólnoty Europejskiej. A teraz dokładniej o wysokości emerytury brytyjskiej. W United Kingdom wyróżniamy trzy rodzaje emerytur:
Czy pracując w Wielkiej Brytanii możemy ubiegać się o brytyjską emeryturę? Po ilu przepracowanych latach przysługuje nam prawo do jej otrzymywania? Jakie warunki muszę spełniać, by zostać zaliczonym do grona brytyjskich emerytów?State Pension (emerytura państwowa), min. 20,5 funta/tydzień, wymogiem jest min. 11 lat pracy w przypadku mężczyzny (wypłacana od 65 roku życia )i 10 lat w przypadku kobiety (od 60 roku życia - od 2020 – kobiety będą przechodzić na emeryturę w wieku 65 lat)
- Personal Pension (emerytura prywatna) – wypłacana od 50 roku życia. To forma dobrowolna, wypłacana na podstawie składek wpłacanych przez lata na konto towarzystwa ubezpieczeniowego lub banku.
- Company Pension (emerytura firmowa) – pracodawca tworzy fundusz emerytalny, pracownik wpłaca ustalony przez firmę % zarobków (najczęściej 5, bo zwolnione z podatku) tyle samo dokłada pracodawca. Pokrywa też koszty administrowania, dlatego przyszła emerytura rośnie szybciej.

Należy pamiętać, że przyznanie emerytury nie musi następować automatycznie i konieczne może być wystąpienie do danej instytucji ubezpieczeniowej o wypłatę emerytury. Obecnie instytucją za to odpowiedzialną w Wielkiej Brytanii jest Department for Work and Pensions (j. ang.). We własnym interesie należy przechowywać wszystkie dowody opłacania składek ubezpieczeniowych za granicą (dowody wpłaty, czyli payslips, dokumenty wystawiane przez pracodawcę). Więcej informacji na ten temat w języku polskim znaleźć można na stronach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Do pobierania State Pension są uprawnieni mężczyźni, którzy opłacali składki na ubezpieczenie społeczne (National Insurance Contributions) przez 44 lata i kobiety, które płaciły składki przez 39 lat. Jeśli przez jakiś czas nie pracowałeś, bo np. opiekowałeś się dziećmi, liczba lat kwalifikujących cię do otrzymania emerytury rządowej zostanie zmniejszona o ten okres. Prawa matek, ojców i opiekunów osób niepełnosprawnych chroni rządowy program Home Responsibilities Protection. Żeby przepracowany rok został zaliczony do emerytury, musisz zarobić co najmniej 4264 funty, jeśli jesteś zatrudniony i 4345 funtów jeśli jesteś samozatrudniony. Jeśli nie przepracowałeś wymaganych 44 (lub 39) lat, wciąż możesz uzyskać emeryturę państwową w wysokości co najmniej 20,05 funtów tygodniowo, jednak musisz mieć „zaliczone" co najmniej 25 procent wymaganych lat pracy. Mężczyźni mogą przejść na państwową emeryturę po skończeniu 65 lat, kobiety - 60 (od 2020 roku również 65). Pamiętaj jednak, że państwowa emerytura to zaledwie 82,05 funta tygodniowo.

O Personal Pension trzeba pomyśleć zawczasu. To emerytura otrzymywana od banku, kasy oszczędnościowej lub towarzystwa ubezpieczeniowego, która to instytucja inwestowała w twoim imieniu twoje oszczędności przez lata poprzedzające emeryturę. Emeryturę prywatną można zacząć pobierać już w wieku 50 lat. Żeby zachęcić mieszkańców Wysp do oszczędzania na rzecz przyszłej emerytury, wprowadzono ulgi podatkowe od kwot przeznaczonych na ten cel. Oznacza to, że od zarobionych przez ciebie pieniędzy, które wpłacisz na konto emerytalne w banku, towarzystwie budowlanym lub ubezpieczeniowym zapłacisz niższy podatek. Na każde 78 funtów wpłacone do funduszu emerytalnego przypada ulga w płaconym podatku w wysokości 22 funtów.
Personal Pension są zalecane dla osób:
- samozatrudnionych,
- niepracujących, ale mogących sobie pozwolić na opłacanie składek na fundusz emerytalny,
- pracowników, których pracodawca nie oferuje zakładowego funduszu emerytalnego,
- zatrudnionych, którym nie odpowiadają warunki zakładowego funduszu emerytalnego
- pracowników o umiarkowanych dochodach, którzy chcieliby powiększyć emeryturę otrzymywaną z zakładowego funduszu emerytalnego.

Company Pension to fundusz emerytalny ustanowiony przez pracodawcę dla zatrudnionych przez niego pracowników. Jego warunki zależą od umowy z pracodawcą, zwykle jednak pracownik wpłaca na fundusz pewien procent zarobków (najczęściej 5 procent – ta kwota jest wolna od podatku), a pracodawca dokłada od siebie drugie tyle i pokrywa koszty administrowania funduszem. W ten sposób twoja emerytura rośnie dwa razy szybciej, niż gdybyś oszczędzał na nią sam, korzystając z funduszu Personal Pension.

Osoby, które pobierają emeryturę mogą być uprawnione do pomocy socjalnej ze strony państwa. Jeśli skończyłeś 60 lat, a twój tygodniowy dochód nie przekracza 109,45 funtów możesz otrzymywać różnicę pomiędzy twoim dochodem, a wymienioną kwotą z tytułu Guarantee Credit. Jeśli pozostajesz w związku, a wasze wspólne tygodniowe dochody nie przekraczają 165,07 funtów, również zostanie wam wypłacone wyrównanie. Po skończeniu 65 lat możesz być uprawniony do dodatkowego świadczenia z tytułu Savings Credit w wysokości 16,44 funtów tygodniowo (jeśli jesteś samotny) lub 21,51 funtów (na parę, jeśli pozostajesz w związku). Guarantee Credit razem z Savings Credit składają się na świadczenie zwane Pension Credit.
Osoby o niskich dochodach mogą być uprawnione do Winter Fuel Payment. To świadczenie wypłacane zwykle w listopadzie, mające pomóc w pokryciu kosztów ogrzewania mieszkania podczas zimy. Zależy od twoich dochodów i wynosi od 100 do 300 funtów wypłacanych jednorazowo. W utrzymaniu ciepła w domu pomagają też zasiłki Cold Weather Payment i Warm Front Scheme.
Po skończeniu 60 lat będziesz uprawniony do 50-procentowej zniżki na bilety autobusowe, a po skończeniu 75 lat zostaniesz zwolniony z opłacania licencji telewizyjnej.

Co z tego wszystkiego wynika?

Jeśli zdecydujesz się polegać na państwowych świadczeniach dla emerytów, możesz się srodze zawieść. Osoba samotna, która skończyła 60 lat i przeszła na emeryturę może otrzymywać maksymalnie 125,89 funtów tygodniowo, co daje niewiele ponad 500 funtów miesięcznie. Emerytowane małżeństwo dostanie razem 186,62 funta tygodniowo, czyli niecałe 750 funtów miesięcznie. Nawet przy założeniu, że zdążyłeś już spłacić kredyt mieszkaniowy, opłaty za gaz, prąd, Council Tax (no, może uda się uzyskać Council Tax Benefit), telefon, licencję telewizyjną i inne świadczenia pochłoną sporą część tej kwoty. Reszta może wystarczy na jedzenie i ubrania. A co z lekami, bo o przyjemnościach i wyjazdach na wakacje zapomniałeś chyba już na początku czytania tego tekstu? Co prawda, jeśli twoje dochody na emeryturze są naprawdę niskie, prawdopodobnie dostaniesz dofinansowanie do leków przepisanych ci przez lekarza, ale czy to wystarczy? A przecież każdego dnia w pracy marzysz, jak to będzie pięknie na emeryturze – tylko rozrywki i odpoczynek, żadnych stresów i zmartwień. Twoje marzenia wciąż mogą się spełnić. Ale jeśli chcesz mieć spokojną emeryturę na Wyspach, musisz pomyśleć o niej już teraz. Nieważne, czy wybierzesz prywatny fundusz emerytalny, skorzystasz z oferty pracodawcy czy będziesz odkładać 5 procent wypłaty do skarpety – od pierwszego zacznij oszczędzać
Do tego, na dokladke link na strone zwiazana z emerytrą.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez bedbug dnia Sob 10:27, 29 Lis 2008, w całości zmieniany 2 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.magherafeltpl.fora.pl Strona Główna -> Porady na kazdy temat
Strona 1 z 1

Wyświetl posty z ostatnich:   
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

 
Skocz do:  


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Skin Created by: Sigma12
Powered by phpBB © 2001, 2002 phpBB Group
Regulamin